Czym szkoła policealna różni się od studiów?

7.7.2025

 Posłuchaj

Niedługo kończysz szkołę średnią i nadal nie wiesz, czy lepiej zdawać na studia, czy może wybrać szkołę policealną? Obie drogi mają swoje plusy i minusy i mogą zapewnić Ci zupełnie inne perspektywy rozwoju zawodowego. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czym różni się szkoła policealna od studiów!

Jak wygląda nauka w szkole policealnej?

W szkole policealnej w rok lub dwa lata, w zależności od kierunku, możesz zdobyć praktyczną wiedzę i zawód. Kto może się do niej zapisać? Każdy, kto ukończył szkołę średnią, czyli liceum ogólnokształcące lub technikum i to bez względu na to, czy zdał maturę. Zajęcia startują 2 razy w roku, więc nie musisz  czekać 12 miesięcy na rozpoczęcie nauki.

A co zyskasz, zapisując się do szkoły policealnej? Przede wszystkim nauka jest bezpłatna. Słuchacze

  • otrzymują legitymację i bezpłatne zaświadczenia do ZUS-u, KRUS-u i MOPS-u.

  • zdobywają praktyczne umiejętności potrzebne podczas wykonywania konkretnego zawodu.

  • odbywają praktyki.

  • dowiadują się, jak założyć działalność gospodarczą.

Po zakończeniu nauki możesz przystąpić do egzaminu zawodowego lub maturalnego, po którego zdaniu otrzymują świadectwo ukończenia szkoły zgodne z rozporządzeniem MEN, uznawane przez instytucje polskie i europejskie.

Gdy myślisz o swojej przyszłości, sprawdź listę najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce

Warto wiedzieć:

Wszystkie kierunki oferowane w Żaku są starannie opracowane, aby idealnie odpowiadać na aktualne potrzeby rynku pracy, dzięki czemu absolwenci mogą liczyć na szybkie znalezienie satysfakcjonującej i wymarzonej pracy.

 Jak wygląda nauka na studiach i czym rożni się od zajęć w szkole policealnej?

W polskim systemie szkolnictwa wyższego masz kilka ścieżek do wyboru – od studiów licencjackich, przez magisterskie, aż po doktoranckie. Studia I stopnia, które trwają 3-4 lata, to pierwszy krok do zdobycia tytułu licencjata lub inżyniera. Jeśli chcesz iść dalej, studia II stopnia pozwolą Ci zdobyć tytuł magistra lub magistra inżyniera w ciągu kolejnych 1,5-2 lat. A jeśli marzysz o karierze naukowej, możesz zrobić doktorat.

Niektóre kierunki, typu prawo, psychologia, farmacja, mają formę jednolitych studiów magisterskich. Łączą w sobie pośrednie stopnie (licencjat lub inżynier), dlatego od razu kończysz je z tytułem magistra.

A czym jeszcze różnią się studia od szkoły policealnej? Nauka na uniwersytecie ma nieco inny tryb, często musisz zaliczać kolokwia, pisać tzw. wejściówki (krótkie testy przed zajęciami, które dotyczą określonego zagadnienia). Sesja może mieć tryb ciągły (egzaminy odbywają się przez cały semestr) lub cykliczny (letnia i zimowa) i wtedy musisz zdawać sporo egzaminów.

Myślisz o studiach? Może Cię zainteresować: Czy studia bez matury są w ogóle możliwe?

Szkoła policealna a studia – perspektywy zawodowe

Szkoła policealna i studia to dwie różne ścieżki edukacyjne, które znacząco różnią się pod względem czasu trwania, wymagań rekrutacyjnych oraz podejścia do nauki. W szkole policealnej nauka trwa zwykle od roku do dwóch lat i koncentruje się głównie na zdobywaniu praktycznych umiejętności, przygotowując do wykonywania konkretnego zawodu. Ukończenie takiej szkoły daje wykształcenie średnie zawodowe, potwierdzone tytułem technika lub specjalisty, a jedynym warunkiem przyjęcia jest ukończenie 18. roku życia oraz posiadanie świadectwa ukończenia liceum – matura nie jest wymagana. Z kolei studia trwają minimum trzy lata i nastawione są na teoretyczne, interdyscyplinarne poznanie danej dziedziny. Ukończenie studiów oznacza zdobycie wyższego wykształcenia, a kandydat musi zdać maturę i osiągnąć odpowiedni wynik rekrutacyjny, aby dostać się na wybraną uczelnię. Wybór pomiędzy tymi dwoma formami kształcenia zależy więc od indywidualnych planów zawodowych oraz oczekiwań względem dalszego rozwoju.

A jak wyglądają perspektywy zawodowe po ukończeniu szkoły policealnej i studiów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dużo zależy od Ciebie. Jeśli chcesz szybko zdobyć konkretne umiejętności i wiedzę, rozważ szkołę policealną. Gdy wolisz zagłębiać się teorię na temat jednej dziedziny naukowej, studia mogą być odpowiednim miejscem.

Pamiętaj jednak, że obecnie bardzo dużo osób ma wyższe wykształcenie, a jednak nie może znaleźć pracy. Szkoła policealna to gwarancja zdobycia konkretnego zawodu, a to może wyróżnić Cię na rynku pracy i zwiększyć Twoje szanse na budowanie wymarzonej kariery.

Gdy szukasz swojej drogi zawodowej, kilka ciekawych wskazówek znajdziesz tu:

Szkoła policealna a studia: co wybrać i o czym warto pamiętać?

Wybór między szkołą policealną a studiami to ważna decyzja, która zależy od Twoich celów, oczekiwań i planów zawodowych. Oto najważniejsze różnice i korzyści obu ścieżek edukacji:

  • nauka w szkole policealnej trwa krócej i jest obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę,

  • na studiach dokładnie poznasz wybraną dziedziną nauki, a doświadczenie zawodowe możesz zdobyć na krótkich praktykach.

  • odpowiednie przygotowanie praktyczne i teoretyczne wyróżni Cię na rynku pracy i poszerzy horyzonty zawodowe.

Jeśli chcesz szybko zdobyć zawód i rozpocząć karierę, szkoła policealna to doskonały wybór. Zapoznaj się z ofertą Żaka – nowoczesnej szkoły policealnej, która tworzy kierunki odpowiadające realnym potrzebom rynku pracy!